Lavrov: Batı’daki protesto eylemleri Rusya’ya kıyasla çok daha sert bir şekilde bastırılıyor

Moskova’da Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Safedi’yle bir araya gelen Lavrov, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Rus aktivist Aleksey Navalnıy’a destek amacıyla düzenlenen gösterilere yönelik müdahale konusunda Batılı ülkelerden gelen eleştirilere yanıt verdi.

Batılı ülkelerde polisin, izin verilmeyen, bildirim yapılmayan veya bildirim yapılması halinde hükümet tarafından belirlenen davranış prosedürünü ihlal eden her türlü eylemi engelleme hakkına sahip olduğunun altını çizen Lavrov, “Almanya, Fransa, ABD ve diğer ülkelerde, göstericiler yola girdiklerinde ve trafiğin normal akışını engellediklerinde, birkaç yıl hapis cezası, binlerce euro’luk para cezası gibi çeşitli ceza tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Polis de, göstericilere karşı bizim kolluk kuvvetlerimize göre çok daha sert müdahale ediyor” dedi.

‘Batı’da Navalnıy davasıyla ilgili histeri çok üst seviyeye çıktı’

Navalnıy’la ilgili olanlar da dahil Rusya’daki olayların Batı’da tek taraflı olarak aktarıldığını kaydeden Lavrov, “Navalnıy davasıyla ilgili Batı’da yaşanan histerinin çok üst seviyeye çıktığını görüyoruz. Batı’da gösteri, miting ve her türlü protestoların düzenlenmesiyle ilgili kanunların Rusya’dakilerden çok daha sert olduğu toplumdan kati biçimde saklanıyor” ifadelerini kullandı.

“Rusya’nın Batılı temsilcilerin kullandığı aleni şekilde kibirli ve uygunsuz söylemlere daha agresif bir tepki verebileceğini düşünenleri anlıyorum ancak biz diplomatik, siyasi kültürde kaba söylemlere yönelmeye alışkın değiliz. Biz kibar insanlarız ve nazik ve kültürlü bir şekilde hedeflerimize ulaşmaya, adaleti sağlamaya alışığız” diye devam eden Lavrov, Rusya’nın nazik tutumunu zayıflık göstergesi olarak görenlerin çok büyük hata yaptığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir